Pogrzeb

Zasady postępowania przy pogrzebie:

1. Pogrzeb należy zgłosić w Parafii ostatniego zamieszkania osoby zmarłej.
  2. Osoby zamieszkałe na terenie innej Parafii niż Niskowa powinny przynieść od Proboszcza miejsca zgodę na pochowanie w naszej Parafii.
  3. Nasza Parafia posiada lodówkę cmentarną w której przechowujemy osobę zmarłą.
  4. Przed pogrzebem w kaplicy cmentarnej odbywają się modlitwy - różaniec za zmarłego/ą.
  5. Msza Święta pogrzebowa odbywa się w kościele parafialnym (albo w kaplicy cmentarnej) następnie ciało osoby zmarłej jest przewożone na konkretny cmentarz. - w takich sytuacjach można  zamówić autobus celem przewiezienia uczestników pogrzebu.
  6. W wyjątkowych sytuacjach można wynająć inny kościół albo kaplicę cmentarną celem odprawienia Mszy Świętej pogrzebowej.
  7. Jeżeli osoba zmarła nie zamieszkiwała na terenie parafii Niskowa trzeba dostarczyć z parafii zamieszkania (lub miejsca przebywania hospicjum, dom starości) zaświadczenie od kapłana, że osoba była wierząca, i że może być pochowana zgodnie z rytuałem katolickim

Zasady postępowania przy pogrzebie:

1. Pogrzeb należy zgłosić w Parafii ostatniego zamieszkania osoby zmarłej.
  3. Nasza Parafia posiada lodówkę cmentarną w której przechowujemy osobę zmarłą.

Dokumenty wymagane przy zgłoszeniu pogrzebu:

1. Lekarskie potwierdzenie zgonu.
  2. Akt zgonu z USC.
  3. Zaświadczenie o przyjęciu Sakramentu Chorych (Spowiedzi, Komunii Św.) wydane przez duszpasterza lub kapelana szpitala.

Także po pogrzebie o zmarłym należy pamiętać, otaczając go modlitewna pamięcią np. przez:

• Msze św. w dniu pogrzebu oraz w 30 dniu po śmierci;
  • Msze św. w rocznicę śmierci;
  • Msze św. w innych terminach (np. w dzień imienin, urodzin);
  • wypominki" w miesiącu listopadzie;