Sakrament Chrztu Świętego

Chrzest jest pierwszym sakramentem nowego Przymierza i fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą wprowadzającą człowieka do życia Bożego i otwierającą dostęp do następnych sakramentów. Chrzest jest konieczny do zbawienia, jest sakramentem który przyjmuje się tylko raz w życiu. Skutkami sakramentu chrztu św. są:

• odpuszczenie wszystkich grzechów
  • nowe narodzenie w Duchu Świętym
  • dziecięctwo Boże
  • członkostwo w Kościele, który jest Mistycznym Ciałem Chrystusa

Dokumenty potrzebne do sakramentu chrztu św. dziecka:

• akt urodzenia dziecka
  • świadectwo moralności rodziców chrzestnych wydawane w parafii ich zamieszkania (zazwyczaj wybiera się dwoje chrzestnych: ojca i matkę, choć prawo kościelne dopuszcza także możliwość tylko jednego chrzestnego),
  • potwierdzenie uczestnictwa rodziców w katechezie przedchrzcielnej,
  • jeśli rodzice pragną ochrzcić dziecko poza parafią zamieszkania wymagana jest pisemna zgoda na chrzest z ich parafii zamieszkania.

Ważne:

• zgłoszenia należy dokonać w kancelarii parafialnej, co najmniej miesiąc przed planowanym terminem chrztu,
  • do obrzędu chrztu wymagana jest świeca i biała szata. Dobrym zwyczajem jest, aby o świecę zadbał ojciec chrzestny, a o białą szatkę matka chrzestna,
  • informacje na temat chrztu dzieci starszych lub osób dorosłych udzielane są w kancelarii parafialnej.